Около 40 ученици от осми до 12-и клас от различни краища на България участват в пътуваща лаборатория „Поети без граници“. Събитието е организирано от фондация „Елизабет Костова“ – един от финалистите в деветото издание на „Vivacom Регионален грант“, съобщават от екипа на инициативата.
По думите им, целта на проекта е да запознае гимназистите със словесната поезия и да предизвика положителна промяна в нагласите им по отношение на българския език и литературата. В рамките на пътуващата лаборатория, учениците ще се учат как да пишат авторски произведения с помощта на четирима поети и драматурзи.
„Поети без граници“ включва тридневни работилници в периода от 23 септември до 16 октомври. Те ще се състоят в село Цонево, Разград, Пазарджик и Плевен.
„Към днешна дата ние сме свидетели на високо ниво на функционална неграмотност сред младежите в България. Тя засяга най-много обучението по български език и литература, което е от съществено значение за развитието на ума, поведението и ученето. Затова с проекта ни искаме да провокираме интереса на децата към предмета и да им покажем неговата интересна и вълнуваща страна“, разказва Виолета Радкова от фондация „Елизабет Костова“.
По думите ѝ, за тази цел екипът на проекта ще осигури свобода в творческия процес на учениците и ще ги ангажира с различни креативни занимания, с които да се подобри нивото на грамотност. „Така ще им помогнем да развият умения от по-висш порядък, като нелинеарно мислене, творческо решаване на проблеми и емоционална интелигентност“, посочва още Виолета Радкова.
Всяка творческа работилницата от пътуващата лаборатория „Поети без граници“ ще завършва с представяне на авторските произведения на участниците пред публика.
Информацията в статията е предоставена от ГН от БТА.