На 8 януари в България се отбелязва Бабинден, празник, посветен на „бабите“ – жени, които в миналото помагали при раждането на децата, както и на младите жени, които са раждали. Въпреки че официалният Ден на родилната помощ е на 21 януари, почти навсякъде в страната Бабинден се чества на този ден.
Традициите по време на Бабинден са свързани със защита от зло, благопожелания за здраве и процъфтяване и уважаване към бабите. Младите майки изнасят своите бебета на прозореца, за да се защитят от болярите – митически същества, които според преданията идват в къщите по този ден, по-специално, за да нанесат вреди на новородените. Смята се, че в този ден злите сили са особено активни и че бабите имат специална магическа сила да ги отблъскат.
Също така, майките посвещават една или повече пътища на бабинденският кръстокол, вярвайки, че по този начин ще се грижат за здравето и благополучието на своите деца. Тази традиция се свързва с вярването, че пътищата представляват врата между световете на живите и мъртвите, и че бабите имат способността да комуникират с предците, които са се превърнали в ангели-хранители.
Бабинден е празник, през който се честват и уважават традициите и работата на бабите, които по време на раждането и майчинството са имали важна роля в обществото. Независимо от точната дата на празника, той продължава да се отбелязва с почит и благопожелания към жените, които са дарили своите знания и грижи за майките и децата през цялото време.
Източник на информацията: PlevenZaPleven