Може да звучи непонятно, но в три области процентът на загуба на вода е над 80 процента. Да се чуди човек как въобще достига течност до чешмите, пише „Сега“.
Въпросните региони са Шумен, Перник и Сливен с респективно 83.7%, 82.7% и 82% загуби. Те държат антирекорда за страната. Тази информация е изведена от статистически данни, представени от министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова в парламента.
Министърът е представила данни за всяко от 28-те водни дружества в страната. Според тях средните загуби за цялата държава се изчисляват на около 65 процента. Те включват течове и т.нар. търговски загуби (кантиране, но неотчетени количества).
Проблемите в „първенеца“ Шумен са много сериозни и дълготрайни. Именно в този район се случиха и част от най-мащабните протести от миналото лято срещу безводието.
Близо до антирекорда е Монтана със 78% загуби, докато в София, Добрич, Разград, Търговище, Хасково, Ямбол и Плевен същите варират между 70 и 73%. На противоположния край са Русе, Смолян, Видин и Кърджали, където процентът е под 50%. ВиК-Благоевград е отличникът със „само“ 44.1% загуби.
В регионите, където има значително недоволство, като Велико Търново (ВиК „Йовковци“), Пловдив и Кюстендил, загубите са съответно 56.4% за първите два и 62.6% за Кюстендил.
Коритарова предостави данни както за 2022 г., така и за 2023 г., което позволява да се проследят тенденциите. Водощадителните дружества в Благоевград и Смолян са намалили загубите си съответно с 9% и 7%. Обратно, ВиК-Хасково ги е увеличило с 4%, а в София и Разград има ръст от 2%-3%.
Може да звучи непонятно, но в три области процентът на загуба на вода е над 80 процента. Да се чуди човек как въобще достига течност до чешмите, пише „Сега“.