През свежия месец май, средната месечна температура се колебае от 12 до 18 градуса по Целзий, което е запазило отклонение от нормата със стойности между минус 2.5 и 0 градуса. Според информация от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), изминалият май е бил вторият най-хладен за последните две десетилетия, с изключение на май 2023 година.
Максимално високите температурни стойности достигнаха 31,6 градуса в Първомай в Благоевградско на 22 май. Също така в Малко Търново на 14 май беше отчетен минимален температурен показател от 1 градус, а връх Мусала бе застигнат от изключително ниска температура от минус 9,7 градуса на 11 май. В столицата София температурните крайности варират между 25,2 гракуса като максимум на 7 май и 4,4 градуса като минимум на 12 май.
В значителна част от територията на България през май наблюдаваме месечни количества валежи, които са между 50 и 150 процента от климатичната норма. По-ниски, от 50%, нива на валежи са засечени в отделни райони в Източна България, като например в Елхово с 43 процента, докато в Западна и Централна България, в Ивайловград, валежите достигат 223 процента от нормата.
Месецът остава в историята като изключително влажен, с най-голямото количество засечени валежи от 75 милиметра в село Остров, област Враца, забелязани на 9 май. Множество градушки бяха отбелязани в различни краища на държавата, като най-масовата регистрация за паднал град се наблюдава на датите 9, 23 и 30 май.
Първото десетдневие на май белязва надморското пространство с циклонални условия. Воденото от студени атмосферни фронтове в началото на месеца съпроводено със значителни влажни и гръмотевични условия, включително и нарастване на градушките. Begin_translation Посред месеца атмосферното налягане стабилизира поради временната доминация на баричен гребен. За по-голяма част от дните през май температурите останаха под средните за сезона, като най-топлите дни бяха на 7 май, като стойностите достигаха до 25-30 градуса. Най-хладно стойностите се регистрираха на 3 и 10 май с максимали между 13 и 18 градуса.
На 8 май картината на Плевенска област бележи 38 милиметра валеж, който допринася за наводнения в централните части. В този момент, спира желязният път и проливни валежи заливат село Делейна в област Видин. Подава се сигнал и за прекъсване на електрозахранването за кратко. Видинско измерва 46,4 мм, а в Ново село – 53,2 мм валеж.
Второто десетдневие на май обикаля антициклонално барично поле, веселящо времето с повишаване на температурите, макар че сутрешните стойности остават ниски. През останалата част на периода в страната се регистрират валежи и гръмотевични светкавици, особено интензивни при минаване на студени фронтове на 12, 15 и 19 май. Средата на май донесе пренос на въздушни маси от югозапад, което свързваме с докарването на сахарски прах, а през нощта срещу 17 май в западната част на страната и Родопите бяха наблюдавани оцветени валежи. Последното трето десетдневие избистри атмосферата, водейки до градуси по-високи температури. Обаче, на 22 май студен атмосферен фронт доведе до мощни валежи и градушки. В София вечерта, мощна гръмотевична буря засипа източните райони, като количеството дъжд беше 49,2 мм за 50 минути, а цялото количество на валежите достигна до 58 мм.
Информацията за времето е предоставена от dnes.bg.