Наследниците на Валери Петров гостуваха на първия празник на едноименното училище в Плевен [ПД]

Образование

С много музика и танци отбеляза първия си празник най-новото плевенско училище „Валери Петров”, информират от Община Плевен. Тържеството се състоя в препълнения салон на ДКТ „Ив. Радоев”, а гости бяха кметът Георг Спартански, заместник-областният управител Татяна Божинова, директори на училища, родители. Специално за празника присъстваха внуците на Валери Петров – Анна Хаджимишева и Огнян Самоковлийски с децата си Ева, Ема, Ида, София и Катерина.

Директорът на училището Ирен Димитрова припомни в приветствието си случилото се до момента: „Първи празник, първа учебна година, първи успехи за ОУ „Валери Петров” – всичко първо е красиво и вълнуващо, но и изключително трудно. След разделянето на Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици и обособяването на Основното училище като самостоятелна учебна институция, изпитахме огромни затруднения – нова администрация, нова документация, 538 ученици в 22 паралелки, в две сгради, целодневна организация на учебния процес. Благодарение на голямата мотивация, усилия и енергията на училищния екип и на натрупания преди това опит днес пред паметта на нашия патрон Валери Петров можем гордо да заявим: ние се справихме”, каза Димитрова. Тя изтъкна и продължаващите успехи на възпитаниците на училището на регионални, национални и международни надпревари в различни области.

„Може да сте малки по възраст, но сте големи по успехи във всички области, в които сте участвали в състезания“, се обърна към децата кметът Спартански. Той ги попита какви езици изучават и ги накара заедно да кажат на няколко от тях „Аз обичам Плевен”. „Всеки чужд език е широко отворен нов прозорец към света. В крак сте с новите технологии, може да сте във връзка с когото поискате, но има едно условие – да знаете чужди езици. Пожелавам ви да бъдете здрави, все така умни и красиви и винаги да обичате Плевен. За това не трябва много – трябва да го пазим чист, да не се руши създаденото на детските и спортните площадки, да не късаме цветя и храсти, засадени за радост на всички ни, и да помагаме да става все по-красив. Има ли друг град с Панорама като нашата? Има ли други такива водни каскади като нашата? Има ли друг град с такава славна история като нашата?”, попита Спартански. Той подчерта, че Валери Петров е личност, която е гордост за всяка европейска и световна нация, един от най-големите умове на България за 20-и век и плевенските деца трябва да се гордеят, че учат в училище, което носи името на твореца.

Благодарност за поканата да присъстват изрази внукът на поета Огнян Самоковлийски. „Много се радваме, че точно училище носи името на нашия дядо и прадядо. Институцията, в която най-малките се учат да четат и пишат и да обичат нашия език. Бели листчета, на които предстои да се напише нещо ново, така нарича Валери Петров малките деца, листчета, на които се записват знанията и преживяванията на всички бъдещи големи хора. Пожелаваме големи успехи на училището и отново благодарим, че сме тук”, каза Самоковлийски.

Най-новото основно училище в Плевен, което носи името „Валери Петров”, беше открито с решение на Общински съвет – Плевен, от 30 март 2017 г. В него се обучават близо 540 деца от I до VII клас.

Pleven.info е автоматичен агрегатор на новини. Ние спазваме Creative Commons лиценза за онлайн съдържание и посочваме източника му. Източник на тази новина е плевенският сайт http://plevendnes.com