Около 40 ученици от осми до дванадесети клас ще се включат в пътуващата лаборатория „Поети без граници“ на Фондация „Елизабет Костова“. Заедно с четирима поети и драматурзи те ще се учат да пишат авторски произведения. Целта на проекта е да запознае гимназистите с поезията и да предизвика положителна промяна в нагласите им по отношение на българския език и литературата, съобщават организаторите.
Проектът ще се проведе под формата на тридневна работилница от 23 септември до 16 октомври в областите с най-нисък резултат на матурата по Български език и литература през 2023 г. – Шумен, Разград, Пазарджик и Плевен. Чрез „Поети без граници“ учениците ще учат български език и литература по интерактивен начин, ще създадат нови приятелства и нови възможности за развитие, допълват организаторите на събитието.
Всяка творческа работилницата от пътуващата лаборатория „Поети без граници“ ще завършва с презентация във всеки град. Младежите ще представят пред публика своите авторски произведения и ще усъвършенстват уменията си по публично говорене и ефективно взаимодействие с аудиторията.
Драматургът, поет и прозаик Иван Димитров, който е част от проекта „Поети без граници“, каза за БТА, че срещата с автори провокира въображението на младите хора. „Кара ги да излязат извън целия прагматизъм на съвременния свят, в който всичко се измерва в лайкове и всичко е по-целенасочено, премислено и обозримо. Надявам се да разберат, че въображението е мускул и то трябва да се тренира“, добави Димитров.
Участието в литературна лаборатория и срещите с писатели помагат за изграждането на литературна компетенция, каза Иван Димитров. „В повечето случаи, когато става дума за поетичен уъркшоп, отиваме, работим с млади хора, които реално не знаят какво представлява съвременната поезия. Те никога не са имали допир с нея и е изключително трудно, защото това е един по-различен начин на мислене,“ допълни той.
Димитров каза, че често участниците в поетическите уъркшопове дискутират как трябва да пишат и как да открият собствения си глас. Това е изключително трудно, подчерта той и поясни, че се опитва да обясни на присъстващите какво е ритмична стъпка и как по думите му може да се пише, за да звучат ритмически по-добре нещата. „В сайта на Фондация „Елизабет Костова“ е курсът на Ангел Игов по стихосложение. Той е с безплатен достъп,“ поясни Иван Димитров.
Езиковата грамотност не е чак толкова голям проблем, допълни той. „По-скоро в социалните мрежи наблюдавам по-слаба езикова грамотност при хората на моя възраст или по-възрастни,“ каза Димитров.
Информацията в статията е предоставена от Кореспондент на БТА в Шумен Антоний Димов от БТА.