Север /Плевен/ без конкуренция на купа „3 март“, спечели 17 медала [ИП]

Домакинът на традиционното състезание по лятно ориентиране за купа „3 март“ – плевенският клуб Север /към туристическо дружество „Кайлъшка долина“/ завърши на първо място в комплексното класиране. 17 медала – 5 златни, 8 сребърни и 4 бронзови спечелиха състезателите му. Според регламента обаче отборът домакин остава извън отборното класиране за трофея. Така Валди /София/ вдигна купата, втори е Компас крос /Русе/, а на трето място са съставите на Бачо Киро-94 /Дряново/ и Вежен /Тетевен/. Плевенският тим обаче направи най-силното си участие в надпреварата за последните години. Стори го, въпреки отсъствието на някои от най-добрите си ориентировачи. /По-възрастните бяха ангажирани с организацията по провеждането./
Бронзов медал за Грета Борисова в женския елит, където изпитанието бе 6.4 км със 165 метра изкачване и 21 контролни точки. В мъжкия елит плевенските участници – Мартин Василев, Александър Димитров и Петър Иванов-младши завършиха съответно – 9-и, 10-и и 13-и. Доминация на Север при момчетата до 16 г., където спечели Цветелин Велков, следван от съотборника си Калоян Иванов. Лиляна Маринова и Цветелина Митева бяха най-бързи при дамите до 20 г. и 35 г. При момичетата до 10 г. битката бе плевенска – Преслава Вангелова е първа, Наталия Николова – втора, а Катерина Татарлиева – трета. Спорът в отворения маршрут спечели Виктор Мерджанов, следван от съотборника си Радослав Михнев. Здравко Колев взе сребърен медал при момчетата до 14 г. Същото отличие и за Даниел Симеонов /М45/, Снежка Иванова /Ж50/, Мира Пондева /Ж18/ и Здравко Христов /М20/. С бронзови медали са още Никола Иванов /М18/ и Йоан Филипов /М20/.
Купа „3 март“ е сред най-старите състезания в този спорт с близо 40-годишна традиция. Води началото си от 80-те години на миналия век. Започва като градско съревнование между училищата и през годините се трансформира в традиционно национално. Това е първото официално лятно състезание за всяка година от календара на Българската федерация по ориентиране. Тази година около 300 състезатели от близо 20 клуба преминаха по трасето в района на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“.