Из целия България струпваният запас от хартиени изборни бюлетини запълва общинските складове.
В по-голямата част от населените места отстранили са нуждата от тези стари бюлетини чрез тяхното умишлено унищожение на специализирани места за това. В град Русе, въпреки това, подобно оборудване отсъства.
Се намесва дилемата да се освободи пространство в общинските структури за настаняването на новите бюлетини, тъй като до предстоящия вот остават само три седмици. Въпреки това, съществуващите стари издания все още не са унищожени, тъй като няма определено място за извършването на тази дейност, предават от БНТ.
„В миналото си спомняме, че бяха унищожавани чрез изгаряне в местното ТЕЦ, но в момента този метод не е приложим“, заяви Ердинч Мевлюдов, директор на отдел „Административно обслужване“ в Русе.
Русенската община е стигнала до споразумение с фирма, която има лиценз за унищожаване на архивни бумаги. Тази компания е отговорна за прехвърлянето на старите изборни материали към област Плевен.
Тези бюлетини, изработени на специализирана хартия и обозначени с воден знак, ще преминат през процес на рециклиране с помощта на екологични методи и в резултат ще бъдат трансформирани в изделия като тоалетна хартия, салфетки и влажни кърпички.
„Вчера премахнахме бюлетините от последните местни избори. Имахме 220 чувала, което е равно на около 5-6 палета. По отношение на бройката, те достигат между 145,000 и 150,000 бюлетини“, разкри Мевлюдов.
Сумата, която държавата е отделила за седемте изборни процедури, проведени през последните три години, надхвърля 710 милиона лева.
Законът предписва да се съхраняват старите изборни бюлетини до момента на провеждането на следващите избори. Някои изборни материали се пазят дори след този срок. „Протоколите от консултативните срещи между политическите партии, документи относно формирането на общинските и секционните избирателни комисии, както и регистрационните записи на политическите партии“, допълни Мевлюдов.
Информацията в тази статия е предоставена от dnes.bg.