Плевен отбеляза успешно провеждането на Първия фестивал на науката, организиран от Средно училище „Иван Вазов“ по повод Деня на народните будители. Целта на събитието беше да представи науката и технологиите по забавен и атрактивен начин. Кметът д-р Валентин Христов пожела успех на инициативата, а сред гостите бяха заместник-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“ Елина Димитрова, началникът на Регионалното управление на образованието Албена Тотева, директори на образователни институции и представители на Лайънс клуб Плевен – Мизия.
„Всяка година за Деня на народните будители поднасяме венци и цветя. Този път за празника организирахме и Първи фестивал на науката, в който се включват 80 наши ученици. Фестивалът е насочен към откриването и подкрепата на млади таланти в областта на STEM науките, които са вдъхновени да създават, експериментират и творят“, сподели директорът на училището Ганка Нинова. Преслав Гайдарски, председател на Обществения съвет в учебното заведение, допълни, че идеята е децата да учат забавлявайки се, откривайки по този начин магията на науката и технологиите.
По време на събитието бяха представени общо 30 проекта, подготвени от ученици от различни класове на училището. Гостите имаха възможност да разгледат проектите, разположени в тематични кътове в салона на училището. Началото на фестивала също бе атрактивно – гостите бяха посрещнати с танцов поздрав от мажоретния състав „Еуфория“ и участие на роботи. Проектите бяха представени от ученици от различни възрасти, а най-добрите сред тях бяха отличени с награди от компетентно жури.
Сред наградените проекти в категорията за ученици 1-4 клас на трето място се класираха „Електрическо задвижване“ и „Геометричните фигури във вихъра на науката и изкуството“. Второто място заеха „Мечтата за Марс“, „Машината за Челябишин“ и „Гравитация Александровата в движение: Експерименти с Gravitax“. Първото място бе поделено между „Роботизирана ръка“, „За хората и звездите – една история от малкия принц“ и „Магнетичният свят на растенията“.
В категорията 5-7 клас, проектите „Тиквеното пътешествие из паралели и меридиани“, „Да построиш Азия“ и „Физика на щангата“ завоюваха третите места. Второто място бе присъдено на „Работа с модулни конструктори Infento“, а първото място заслужи проектът „Аквасфера“.
За ученици от 8 до 12 клас, третото място бе присъдено на проекта „Физика в спорта боулинг“, второто място на „MathCore“, а първото място спечели „Енергия от бъдещето: Водородно задвижване в действие“.
Отличие за „Супер STEM клас“ получиха класовете с най-много участници, сред които 4г, 4б и 4в клас. Всички преподаватели, подкрепили учениците в реализирането на проектите, бяха наградени със сертификат за „STEM вдъхновител“.
Организаторите на фестивала целят това събитие да стане ежегодно и да разшири обхвата си, включвайки деца от други училища в следващите издания.