На 19 януари 2025 г. се отбелязват 48 години от началото на строителството на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“. Регионалният военноисторически музей на Плевен и Валери Какачев, дългогодишен член на музейния екип, предоставят информация за процеса на изграждане на този значим паметник.
Плевенската панорама е издигната през 1977 г. в чест на 100-годишнината от решаващата битка на Руско-турската освободителна война (1877-1878), като архитектурният проект е дело на местните архитекти Пламена Цачева и Иво Петров, и двамата тогава само на 25 години. Строителството, завършено за 11 месеца, въпреки суровите зимни условия, се подкрепя от доброволния труд и парични средства на плевенските граждани.
„Без тяхна помощ изпълнението на целия проект не би могло да се осъществи,“ отбелязват от Регионалния военноисторически музей.
Организацията и контролът на строителния процес са впечатляващи. В рамките на месец март 1977 г. са готови проектите за сглобяемия цилиндър и монтажните елементи. Съоръжението представлява цилиндър с диаметър 40 м и височина 20 м, символизирайки трите щурма на Плевен и блокадата на града. Всички необходими елементи са произведени в местния завод за строителни конструкции „Ген. Ганецки“ и предприятие „Балканстрой“.
В края на юли 1977 г. започва монтирането на платното в панорамната зала, пресъздаващо Третия щурм — най-мащабното сражение за Плевен. Платното, изтъкано в текстилния комбинат в Сурск, Пензенска област, пристига в Плевен в метална капсула. „Операцията по разгъването му е изключително сложна,“ подчертава Валери Какачев. Творбата е изрисувана от 11 руски художници под ръководството на Николай Овечкин, който избира двама български живописци – Христо Бояджиев и Дионисий Дончев.
Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ е завършена за 325 дни и официално открита на 10 декември 1977 г., когато град Плевен чества 100-годишнината от освобождението си от османско владичество.