Преразкажи тази новина: На датата 2 февруари 1971 година, в иранския град Рамсар се подписва Рамсарската конвенция. Това е първият от съвременните глобални международни договори за опазване и устойчиво ползване на природните ресурси, който все още продължава да е единственият договор, насочен към специфични екосистеми – влажните зони. Първоначално, конвенцията е създадена като международен договор с цел опазване на влажните зони предимно като местообитание на водолюбиви птици. Понастоящем тя разширява своя обхват към всички насоки на опазването и разумното ползване на влажните зони, признавайки ги като екосистеми с жизненоважна значимост за опазването на биологичното разнообразие, управлението на водите и благосъстоянието на човешките общности.
България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони. Страната ни избира 11 територии, които да влязат в списъка на влажните зони от световно значение или така наречените Рамсарски места. Това са: “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато“.
Още от тази категория:2 февруари – Сретение Господне1 февруари – Ден на признателност и почит към…Удължават до 5 февруари временните противоепидемични…На 14 февруари в Кнежа ще празнуват Трифон Зарезан в…
Източник на информацията: PlevenZaPleven