Инженерен полк в Белене демонстрира способности в учение „Тримонциум 2024“.

Общество


Петдесет и пети инженерен полк в Белене представи своите умения чрез динамична и статична демонстрация. Това е част от командно-щабното учение „Тримонциум 2024“, организирано от Многонационалното интегрирано логистично образование за обща инженерна поддръжка (IEL MILU), провеждащо се край град Белене до река Дунав.

Участието в учението обхваща военнослужещи от въоръжените сили на България, Румъния, Грузия и Хърватия. Това е третото командно-щабно учение на формированието след провеждания през 2014 и 2018 година, при което България отново е домакин.

Темата на настоящото учение включва „Действията на щаба на Многонационалното интегрирано логистично образование за осигуряване на обща инженерна поддръжка в рамките на многонационална механизирана бригада при преодоляване на последиците от бедствия“. Както посочи подполковник Васил Димитров от Командването на Сухопътните войски, целта е изпълнение на инженерните задачи свързани с поддържането.

Полковник Петко Петков, командир на 55-ти инженерен полк – Белене, сподели, че военнослужещите участници имат богат опит от предварителни учения и са демонстрирали отлично взаимодействие между нациите. Представени бяха способности и техника за разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства. Беше показано и изграждането на комбиниран мост на брега на река Дунав, използвайки тежка механизация и понтони.

Кулминацията на демонстрацията беше възможността за гостите и участниците да изплават по изградения понтонен мост над река Дунав.

Многонационалното интегрирано логистично формирование е създадено през ноември 2007 година в Брюксел, след подписването на Меморандум от министрите на отбраната на участващите страни, с водеща страна Румъния. Формированието участва в операции под егидата на НАТО в Многонационалните съвместни оперативни сили (CJTF). Ежегодно се провеждат командно-щабни учения, демонстриращи способностите на формированията от домакинската страна. От създаването си до момента са реализирани 19 такива учения в страните участници.

Информацията в тази статия е предоставена от кореспондента на БТА в Плевен, Елина Кюркчиева от БТА.