Изложба разказва историята на Скобелев парк-музей в Плевен

Общество


Изложба, посветена на 120-годишнината от първата копка на Скобелев парк-музей, бе открита в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ днес.

На 18 специални табла изложбата представя историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследявайки процеса на изграждане и мемориализация.

Сред изложените експонати са оригинални документи от създаването на парка, както и лични вещи на воини – мисълни къдрици, нагръдни икони, кръстчета и други артефакти, намерени на бойното поле. Вниманието привлича евангелие със сребърен обков, дарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм „Свети Николай“ с пожелание да се отслужва панихида всяка година на 11 септември в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Едно от загиналите лица в този щурм е неговият син.

Сред другите експонати е и статуя на самодива, дело на френския скулптор Антоан Мерсие. Първоначално отлята от алуминий, през 1986 г. е изработена наново от бронз поради повреди. Тя е красяла езерото в Скобелев парк и редовно е привличала вниманието на посетителите.

Даниела Дерешка, вр.и.д. ръководител на отдел „Научно-експозиционни фондове и научен архив“ в Регионален военно-исторически музей (РВИМ) в Плевен, припомни историята на парка, който е част от структурата на Военноисторическите музеи в България, създадени в началото на XX век по инициатива на Комитета „Цар Освободител Александър Втори“ с председател Стоян Заимов.

Идеята за мемориализация на бойното поле възниква още през 1878-1879 г., когато на юг от Плевен се издигат първите паметници – братски могили за загинали руски воини в Третия щурм за града.

На 12 април 1904 г. е поставена първата копка на бъдещия Скобелев парк-музей, а на 3 септември 1907 г. той е тържествено открит и осветен в присъствието на княз Фердинанд и официални гости от България и Русия. В периода от 1908 до 1932 г. в къща в парка живее и работи създателят и пръв директор на Военно-историческите музеи в България – Стоян Заимов. След смъртта му, къщата е превърната в музей.

През годините Скобелевият парк е бил посещаван от различни гости от страната и чужбина. Последната мемориализация е свързана със 100-годишнината от освобождението на Плевен през 1977 г., когато е променен изцяло интериорът на Костницата и в западната част на парка е издигната Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“.

Изложбата „История на Скобелев парк-музей“ ще бъде отворена за посещение до 15 ноември.

Според информацията, предоставена от Българската телеграфна агенция (БТА), изложбата е обогатила културното наследство на града с нови и интересни факти за парка и неговото значение в историята на България.