В България се намира най-голямата неяпонска група на автори на кири-е в света, сподели в интервю за БТА Ани Иванова, която е организатор и куратор на изложбата „Природна хармония“. Изложбата, включваща творби на японското хартиено изкуство кири-е, е разположена в Художествена галерия „Илия Бешков“.
Иванова обясни, че кири-е е японско изкуство, датиращо още от седми век. Внесено от Китай, първоначално е използвано за създаване на шаблони за декориране на кимона и други текстилни изделия. През последвалите години след Втората световна война кири-е започва да се използва като артистична техника в Япония. „Както някои художници работят с акварел или акрилни бои, други творят в кири-е, което на японски означава отрязани картини“, сподели Иванова, която е първият български артист, създаващ цветни кири-е картини.
Иванова отбеляза, че се занимава с организация на събития, свързани с японската култура. Най-мащабното от тези събития в България е „Aniventure comic con“ в София, което всяка година събира над 25 000 участници и включва традиционна японска зона с демонстрации и уъркшопи. През 2012 година именно на такова събитие Иванова среща Рина Пападопулу, българка, живееща в Полша и самоук майстор на кири-е. Това я вдъхновява да развива изкуството в България, където в последствие се формира и Кири-е академия.
„Кири-е става популярно в България и нараства броят на почитателите и колекционерите. Въпреки че хора обикновено свързват японските изкуства с оригами, икебана, хайку или калиграфия, у нас кири-е също намира своето място,“ уточни Иванова. Тя сподели, че японската култура е основна част от живота й и в момента изучава „Японистика“ като втора магистратура.
Благодарение на кири-е, Иванова посещава Япония през 2020 година, където участва в телевизионно предаване, разглеждащо японски изкуства. През това време тя се среща с известни японски майстори на кири-е и участва в съвместна изложба в София.
Изложбата в Плевен е първата по рода си в града и показва над 70 творби на 27 автори, от които 18 са японци. Освен това ще има демонстрация на кири-е в галерията, а експозицията ще бъде достъпна за публика до 19 октомври.
Източник: БТА