Помощник-фармацевти от Северозападна България изразяват готовност за протест, ако Законът за лекарствата и хуманната медицина не бъде изменен, за да могат да изпълняват задълженията си пълноценно. Понастоящем те нямат възможност да продават лекарства без наблюдението на магистър-фармацевт.
Според тях съществуващият закон им поставя ограничения, които им пречат да прилагат всичките си знания и умения на практика. Емилия Желязкова, ръководителка на Районната колегия в Плевен, където са записани 200 помощник-фармацевти, коментира, че те в момента нямат право да извършват продажба, предава БНР.
Законът за лекарствата и хуманната медицина беше последно обновен в 2013 година.
Теменужка Цветкова, председателка на Регионалната колегия в Монтана, пояснява: „Искаме промяна в член 220, алинея 3.“ Тя разясни, че под контрола на магистър-фармацевт могат да продават лекарства, които не изискват рецепта, но не могат да работят с предписани медикаменти.
Заради нормативните пропуски се затварят аптеки в малките населени места, добавя Емилия Желязкова: „Таксиметровите шофьори доставят лекарствата на клиентите. Лекарите обслужват скъпи лекарствени продукти, а ние нямаме достъп до тях. Това е напълно безсмислено“.
Помощник-фармацевтите са готови за стачка. Теменужка Цветкова добавя, че е важно да бъдат чути от предстоящите депутати в 51-вото Народно събрание. Тя подчерта, че измежду 4000 помощник-фармацевта в страната, излизането им би усложнило работата в аптеките и моменталното снабдяване на пациентите с нужните медикаменти. Засега обаче са решили да изчакват с ефективните протестни действия.
Информацията в статията е предоставена от dnes.bg.