В Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Плевен бе открита изложба, наречена „Книжарите – апостоли на книгата през Възраждането“. Тази експозиция е посветена на Деня на народните будители и поставя акцент върху ролята на книжарите в периода на Възраждането и след Освобождението на България.
На откриването консултант-библиотекарят Лилия Ангелова подчерта, че книжарството винаги е било стожер на духовния живот, както и в услуга на високи идеали, дори днес, когато обществото е изправено пред разнообразни кризи. Тя обърна внимание на историческия принос на книжарството от 16-и век до освобождението на страната и разказа за известни фигури като хаджи Найден Йованович и Матей Преображенски-Миткалото. Ангелова също така спомена важни книжарници, създадени от Христо Г. Данов и Драган Манчов в Пловдив и Иван Момчилов в Търново.
През 2024 г. ще се отбележат няколко значими годишнини, свързани с българското книжарство. Сред тях са 215-ата годишнина от откриването на първата книжарница в България от Велчо Ат. Джамджията и 190 години от рождението на Драган В. Манчов.
Изложбата представя живота и делото на българските книжари, някои от които са недостатъчно известни. Тя се състои от пет табла с 17 цветни информационни постера и 113 документа, като специално място е отделено на книгите от фонд „Редки и ценни издания”.
Най-старите показани книги включват повестта „Азиатска врана” от Ст. Д. Коларов, издадена през 1888 г., както и „Медея” от Ернест Легуве, публикувана през 1889 г. в плевенска печатница. Посетителите могат да се запознаят с изложбата във фоайето на библиотеката.
Източник на информацията: БТА.