В Телекомуникационния център на Медицинския университет в Плевен утре ще се състои откриването на фотоизложбата „Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) и Освобождението на България в гравюри“. Това беше съобщено от Велина Дукова, представител на пресцентъра на учебното заведение. Експозицията е инициатива на Регионалния академичен център на Българската академия на науките (БАН) в Плевен и е част от празненствата по повод 50-годишнината от основаването на университета. Изложбата се провежда и в навечерието на тържествата, отбелязващи 147 години от Освобождението на Плевен.
Гравюрите в изложбата предават автентичната атмосфера на историческите събития и разказват за хода на войната – от нейната обява до мирните преговори в Сан Стефано. Те са събрани от юбилейни публикации, книги, вестници и списания на БАН, както и от материали, предоставени от Румънската академия на науките, отбелязва Дукова.
Съпътстващо събитие на откриването е лекторията „Плевен – гордиевият възел на войната. 147 години от Освобождението“. Тя ще фокусира върху стратегическата роля на Плевен в хода на Руско-турската война и ще акцентира върху медицинската помощ и участието на видни руски медици. Лекцията ще бъде водена от д-р Галин Димитров, специалист в Туристическия информационен център в Плевен и председател на секция „Военна история“ към плевенския клон на Съюза на учените в България.
Изложбата ще бъде достъпна до 23 декември и е с безплатен вход.
Напомняме, че утре започват събитията по случай 147 години от Освобождението на Плевен. В Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ ще бъде открита изложбата „Блокада и последен бой за Плевен 10 декември 1877 г.“, съпътствана от излагането на 12 художествени произведения от музейните колекции във фоайето на Панорамата. На 10 декември площад „Възраждане“ ще бъде домакин на традиционния паметен ритуал, отбелязващ Освобождението на града.
Източник на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).