Рождество Христово, също Коледа, Божик или Божич, е един от най-големите християнски празници.
Рождество Христово е празник, дълбоко вкоренен в нашите традиции. Според Евангелието от Лука, Исус се ражда във Витлеем, малък град в Юдея. В българската традиция този момент се отбелязва в нощта на 24 срещу 25 декември – преходът от Бъдни вечер към Коледа. Подобно на пастирите от библейския разказ, в много български села все още се спазва обичаят коледари да обикалят домовете, възвестявайки радостната вест.
Витлеемската звезда, която според преданието е довела мъдреците до новородения Исус, намира отражение в българската коледна звезда. Този обичай свързва древната история с живата българска традиция.
Даровете на влъхвите – злато, ливан и смирна, в българския контекст се трансформират в обредните хлябове, които се приготвят за празника. Всеки от тези хлябове има специално значение и форма, символизирайки плодородие и благополучие.
Българската традиция е адаптирала библейския разказ по свой начин. В някои региони на България се вярва, че Богородица е родила Исус в пещера. Това е мотив, който не се среща директно в Библията, но е част от апокрифните текстове и народните вярвания.
Бъдни вечер, която предхожда Коледа, може да се разглежда като българския еквивалент на очакването на раждането на Исус. Традиционната трапеза с нечетен брой постни ястия символизира скромността на яслите, в които е роден Спасителят.
В българската иконография сцената на Рождество Христово заема специално място. Много от нашите църкви и манастири са украсени със стенописи, изобразяващи този момент, като често в тях се преплитат библейски и фолклорни елементи.
Коледуването, един от най-обичаните български обичаи, може да се разглежда като паралел на поклонението на пастирите пред новородения Исус. Коледарите, подобно на библейските пастири, носят благата вест и благословия във всеки дом.
Тази уникална смесица от библейска история и народни традиции прави българската Коледа особено богата и значима. Тя ни напомня за дълбоките корени на нашата духовност и култура, свързвайки ни едновременно с християнското наследство и с древните славянски обичаи.