Антоновден, отбелязван на 17 януари, е важен празник в българския народен календар, свързан с почитането на свети Антоний Велики. Този ден е изпълнен с богати традиции, насочени към предпазване от болести и осигуряване на здраве през годината.
Централно място в празничните обичаи заема приготвянето и раздаването на специални содени питки, намазани с мед. Този ритуал символизира желанието за сладък и здравословен живот. Жените в семейството поемат отговорността за месенето и раздаването на питките, като този акт се счита за важна част от празничната традиция. Медът, използван за намазване на питките, има дълбоко символично значение в българската култура. Той се асоциира с чистота, здраве и дълголетие. Ккачества, които се свързват и със самия свети Антоний, доживял до дълбока старост.
Антоновден се отбелязва и като празник на ковачите, железарите и ножарите, които почитат светеца като свой покровител. В някои региони на България се спазва и традицията да не се работи на този ден, за да се предпазят хората от болести и нещастия.
Именници днес са Антон, Антония (старо римско родово име, означаващо безценен, неоценим, който няма цена), Антоана, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Доника, Дончо, Донка, Дона, Драгостина, Тончо, Тонка, Тонко, Тоня, Тони.