48 години от началото на строежа на Панорама „Плевенска епопея“

Последни новини

На 19 януари 2025 г. се отбелязват 48 години от началото на строителството на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“. Регионалният военноисторически музей на Плевен и Валери Какачев, дългогодишен член на музейния екип, предоставят информация за процеса на изграждане на този значим паметник.

Плевенската панорама е издигната през 1977 г. в чест на 100-годишнината от решаващата битка на Руско-турската освободителна война (1877-1878), като архитектурният проект е дело на местните архитекти Пламена Цачева и Иво Петров, и двамата тогава само на 25 години. Строителството, завършено за 11 месеца, въпреки суровите зимни условия, се подкрепя от доброволния труд и парични средства на плевенските граждани.

„Без тяхна помощ изпълнението на целия проект не би могло да се осъществи,“ отбелязват от Регионалния военноисторически музей.

Организацията и контролът на строителния процес са впечатляващи. В рамките на месец март 1977 г. са готови проектите за сглобяемия цилиндър и монтажните елементи. Съоръжението представлява цилиндър с диаметър 40 м и височина 20 м, символизирайки трите щурма на Плевен и блокадата на града. Всички необходими елементи са произведени в местния завод за строителни конструкции „Ген. Ганецки“ и предприятие „Балканстрой“.

В края на юли 1977 г. започва монтирането на платното в панорамната зала, пресъздаващо Третия щурм — най-мащабното сражение за Плевен. Платното, изтъкано в текстилния комбинат в Сурск, Пензенска област, пристига в Плевен в метална капсула. „Операцията по разгъването му е изключително сложна,“ подчертава Валери Какачев. Творбата е изрисувана от 11 руски художници под ръководството на Николай Овечкин, който избира двама български живописци – Христо Бояджиев и Дионисий Дончев.

Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ е завършена за 325 дни и официално открита на 10 декември 1977 г., когато град Плевен чества 100-годишнината от освобождението си от османско владичество.