На 9 февруари отбелязваме Международния ден на стоматолога – професионален празник на всички специалисти, които се грижат за здравето на зъбите и устната кухина. Денят не е избран случайно – той съвпада с честването на св. Аполония Александрийска, която е призната за покровителка на стоматолозите.
Св. Аполония е християнска мъченица, живяла през III век в Александрия. В период на жестоки гонения срещу християните тя отказала да се поклони на езическите богове и била подложена на жестоки изтезания. Едно от най-жестоките мъчения включвало изваждането на зъбите ѝ с клещи. Въпреки болката, Аполония останала вярна на вярата си и предпочела сама да скочи в огъня, отколкото да се отрече от Христос.
Заради тези мъки още в Средновековието започва да се вярва, че само изричането на нейното име може да облекчи зъбобола. През XVIII век тя става официален покровител на стоматолозите и хората, страдащи от зъбни заболявания.
Макар че зъбоболът съществува, откакто съществува и човекът, първите свидетелства за стоматологични грижи датират от древността. Още египтяните и шумерите са използвали специални инструменти за почистване и лечение на зъбите. Сред първите писмени доказателства за лечение на зъбобол е египетският папирус от 1550 г. пр.н.е. Той съдържа рецепти за лечебни смеси.
Истинският напредък в стоматологията настъпва през XVII-XVIII век, когато френският хирург Пиер Фошар, известен като „бащата на модерната стоматология“. Той създава нови инструменти и методи за лечение. Поставя също така основите на съвременната дентална медицина. Развива и техники за лечение на кариеси, и полага научни основи за специалността.
Днес стоматологията е достигнала изключителни висоти. Благодарение на технологиите лечението на зъбите е по-безболезнено и ефективно от всякога. Новите методи за диагностика, съвременните материали и иновациите в денталната медицина дават възможност на пациентите да се радват на здрава и красива усмивка.