Голямата Задушница, отбелязвана в съботата преди Месни заговезни, е важен ден в православния календар, посветен на починалите. Тази година тя се пада на 22 февруари. На този ден вярващите посещават гробовете на своите близки, за да отдадат почит и да се помолят за душите им.
Традиционно за помена се приготвя специална храна. Основен елемент е „коливото“ – варено жито, подсладено и украсено, което символизира възкресението и вечния живот. Освен коливото, на трапезата присъстват хляб и вино, които символизират тялото и кръвта Христови. В съвременността към тези традиционни елементи често се добавят и дребни сладки, соленки и други храни, които починалият е обичал приживе.
Поменът може да се извърши на три места: на гроба, в църквата или в дома. На гробищата обикновено се извършва кратък парастас от свещеник, докато в църквата може да се отслужи по-дълга панихида. Важен елемент на помена е запалването на свещи, което символизира вярата и безсмъртието на душата.
Голямата Задушница е тясно свързана с подготовката за Великден. Тя поставя началото на период на духовно пречистване, който продължава през Великия пост. В неделята след Задушницата, известна като Месни заговезни, се чете евангелски текст за Страшния съд, напомняйки на вярващите за отговорността пред Бога.