Напълни ли Община Плевен хазната с глоби от нелегални сметища

Акценти Най-важното Общество Общини Последни новини

Колко са глобените за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от Община Плевен?

На каква стойност са глобите?

Нямаше как да не си зададем тези въпроси, след като от 2025 година Община Плевен въведе сериозно увеличение на санкциите за нарушения, свързани със замърсяването на обществени пространства. Припомняме, че глобите за изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места са три пъти по-високи в сравнение с 2024 година, като достигат до 5000 лева за някои видове отпадъци. Въпросът обаче е дали това ще доведе до по-чист град, или ще остане поредната наредба без реално приложение?

Оказва се, че през 2024 година санкционираните за тези нарушения са… едва четирима, а събраната сума от глоби възлиза на… символичните 200 лева.

Това стана ясно след направено от наша страна заявление за достъп до обществена информация за:

  • Брой на глобените лица за 2024 г. по Чл. 47., ал. 1 и 2 от Наредба №2 за опазване на околната среда в Община Плевен.
  • Общата сума на глобите за 2024 г. по Чл. 47., ал. 1 и 2 от Наредба №2.

В отговор получихме:

  • През 2024 г. са издадени общо 4 /четири/ броя наказателни постановления за извършени нарушения по чл. 47, т.1 и т.2 от Наредба №2 на ОбС – Плевен за опазване на околната среда в Община Плевен.
  • Наложените административни наказания по т. 1 са в минималния предвиден за извършеното нарушение размер от 50.00 /петдесет/ лева или общо 200 /двеста/ лева.

Тези цифри поставят под съмнение ефективността на контролните механизми и оставят впечатление, че не толкова ниските глоби са проблемът, колкото липсата на реален контрол.

Според предложението за гласуване, внесено от кмета на Плевен Валентин Христов, „необходимостта от актуализиране на глобите за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци и замърсявания е с цел респектиране на нарушителите и за подобряване чистотата на населените места от общината.“ Очакваните резултати от наредбата включват „приемане на по-високи глоби за нарушителите; повишаване съзнанието на гражданите; подобряване на чистотата на населените места в общината; подобряване на контрола; намаляване броя на нерегламентираните замърсявания“.

Няма съмнение, че високите санкции могат да имат възпиращ ефект, но само ако законът се прилага стриктно. В противен случай новите разпоредби ще останат просто числа на хартия, а замърсяването ще продължи безнаказано. За съжаление, в Плевен – както и в много други български градове – нерегламентираното изхвърляне на отпадъци е всекидневие. Площадките пред блоковете, зелените площи и дори централните части на града често са осеяни с боклуци, а строителни и промишлени отпадъци нерядко се озовават в контейнерите за битова смет.

Истинската промяна няма да дойде от увеличаване на глобите, а от ефективно прилагане на закона. За това са необходими редовни проверки, активен контрол и ангажираност от страна на местната власт. Освен това, трябва да се осигурят удобни и достъпни възможности за правилно изхвърляне на специфични отпадъци. Без тези мерки – увеличението на санкциите е просто една символична промяна, която няма да реши основния проблем.

Ако Общината действително има амбицията да направи Плевен по-чист, нека първо гарантира, че съществуващите закони се прилагат ефективно. Иначе новите санкции ще останат само добре звучаща, но напълно безполезна мярка.