
Хората от Плевенския регион доказват, че в България съществува гражданско общество, подобно на това в останалите страни от Европейския съюз. Това изтъкна генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА), Кирил Вълчев, при откриването на местната конференция в Плевен, организирана в рамките на проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Проектът, подкрепен от Европейската комисия, има за цел да фокусира върху обмена на знания между гражданите на България, Балканите и останалите европейски държави, като така подчертава взаимното ни участие и принос в Европейския съюз.
Вълчев подчерта, че често в обществото се говори за получаването на финансова подкрепа от ЕС, но в същото време трябва да осъзнаем, че и европейските партньори извличат ползи от съвместната работа с България. „С тези срещи искаме да покажем модерния принос на България в Евросъюза“, допълни той.
Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, Иван Попов, сподели, че през настоящия програмен период Северна България е във фокус по отношение на еврофондовете, като специално внимание е отделено на програмата „Образование“ с приблизителен ресурс от два милиарда лева. Към момента са договорени близо 780 милиона лева, което представлява около 40% от общия бюджет за програмата. За тази година е планирано отварянето на още един милиард лева за българското образование, като текущите процедури целят ограмотяване на възрастни и десегрегация в училищата.
Началникът на отдел „Проекти“ в Община Плевен, Камелия Горненска, подчерта важността на инвестициите в образователната среда, включително и в административния капацитет на персонала и децата. В бюджетните планове на Община Плевен за образование са предвидени 91 537 600 лв.
Игнат Димитров, управител на Областния информационен център в Плевен, изтъкна, че европейските програми в България стимулират придобиването на знания и насърчават устойчива икономика и обществена отговорност. До средата на април 2025 г. в област Плевен се реализират 126 проекта на обща стойност над 216 милиона лева, от които 198 548 654 лв. са под формата на безвъзмездна финансова помощ.
Заместник-ректорът на Медицински университет – Плевен, доц. д-р Цветелина Валентинова, представи три от значимите проекти на университета, финансирани по европейски програми, които допринасят за региона и държавата.
Директорът на Педагогически колеж – Плевен, доц. д-р Боряна Здравкова, сподели успехите на институцията в няколко международни проекта, с помощта на които са изградени стабилни партньорства в образователната сфера.
Форумът, проведен в Националния пресклуб на БТА в Плевен, е част от поредица конференции, организирани в рамките на проекта на БТА с подкрепата на Европейската комисия.
Тази информация е предоставена от Българската телеграфна агенция (БТА).