Секретарят на Народно читалище „Христо Ботев – 1927“ в село Коиловци, Плевенско, Станка Николова, сподели, че запазването на културата, наследството и идентичността е по-сложно в малките населени места. Николова изрази това мнение по време на събитие в Националния пресклуб на БТА в Плевен, където се представяше юлският брой на списание ЛИК „България в ЮНЕСКО“.
Тя отбеляза особената роля на читалищата като пазители на българските традиции и подчерта уникалността им. Николова акцентира на разликите между селското и градското читалище, като обясни, че селските читалища често изпитват недостиг на спонсорство и дарения и е трудно организирането на школи поради липсата на местни училища и детски градини. Много от младите жители на селата предпочитат да посещават школи в близките градове.
Въпреки трудностите, Николова сподели, че читалището в Коиловци успява да въвлече общността в дейности. Например, „Клуб на готините баби“ (КГБ) събира възрастни жени за арт занимания, включително работа с хартия и квилинг. Сега клубът ще започне обучение по работа с глина, използвайки грънчарска пещ, намираща се в селото.
През ваканциите читалището се фокусира и върху работа с децата, като организира ваканционен клуб „Здравей, лято!“, който предлага игри и занимания далеч от екраните. Читалището също така организира фолклорни събори, които популяризират българското културно наследство.
Въпреки усилията, Николова подчерта недостигът на финансиране за читалища и апелира за повече държавна подкрепа, както и за подкрепа чрез финансиране от донорски програми.
Наред с Николова, на събитието в Националния пресклуб на БТА присъстваха и директорът на художествена галерия „Илия Бешков“ д-р Цвета Евлогиева-Кацарова, ръководителят на отдел „Връзки с обществеността и медиите“ в Регионалния исторически музей – Плевен Елвира Миланова и художникът Христо Вачев.
Източник на информацията: Българска телеграфна агенция (БТА).