Книгата „65 години Северняшки ансамбъл“ вече е на разположение на читателите. Това издание е преработена и обогатена версия на „60 години Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен“, която беше издадена през 2019 година. Анелия Макавеева, авторът, представя в близо 300 страници документирана и визуална история на Северняшкия ансамбъл, една от културните емблеми на Плевен. От създаването си ансамбълът неизменно получава подкрепата на Община Плевен и местните жители.
Данаил Цолов, художествен ръководител на Северняшкия ансамбъл, обяснява, че книгата е осъществена по проект на Министерството на културата чрез програмата „Нематериално културно наследство“ – професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство. Изданието проследява развитието на ансамбъла от началото му като самодеен колектив през 1959 година, през професионализацията му, до златните години под ръководството на Иван Вълев, Ангел Шопов и Гето Ценковски, и след това до днешни дни.
Анелия Макавеева отбелязва: „65 години Северняшки ансамбъл“ е плод на дългогодишен труд по издирване, проучване, събиране на немалък по обем документален материал, разговори, интервюта с колеги, анализи и обобщение. Използвала съм данни от документи, съхранявани в ТД ‘Държавен архив’ – Плевен, многобройни публикации, предимно от плевенския печат, данни от статии в областта на музикалната критика за състава, предоставени и от Националната библиотека ‘Св. Св. Кирил и Методий’ – София.“
Книгата съдържа отделни раздели, посветени на ръководителите на ансамбъла през различните години, и включва списък с имената на всички артисти и служители, които са работили в Северняшкия ансамбъл през годините. Никой не е пропуснат – от оркестранти и администрация, до хористи, танцьори, шофьори, шивачки, гардеробиери и сценични работници. Представени са много факти, снимков материал, впечатления и отзиви за изпълненията у нас и в чужбина. Включени са и българските и международни отличия на творческия екип.
Северняшкият ансамбъл е основан през 1959 година като окръжен представителен битов ансамбъл към читалище „Георги Димитров“ (днес „Съгласие 1869“). Придобива професионален статут през 1971 година. След решение на Общинския съвет – Плевен от 2011 година, ансамбълът носи името на маестро Иван Вълев. От 2021 година Данаил Цолов заема позицията на директор на ансамбъла.