Плевен приема националното ученическо състезание „Млад спасител“, в което участват ученици от 28 отбора от всички области на страната. За втора поредна година домакин на инициативата е Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Плевен, с подкрепата на Община Плевен и Регионалния исторически музей, където се провежда практическата част.
Организатори на състезанието са Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР, Министерството на образованието и науката и Българският Червен кръст.
Официалното откриване е започнало с изпълнение на националния химн на Република България. Сред гостите на събитието са били кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов, областният управител Иван Петков, заместник-директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ старши комисар Любомир Баров, началникът на РУО – Плевен Албена Тотева, директорът на ОДМВР – Плевен старши комисар Дилян Христов, директорът на БЧК – Плевен Габриела Хитова и директорът на РДПБЗН – Плевен комисар Станислав Атанасов. След приветствията и пожеланията за успешно представяне и спортсменски дух е бил даден старт на надпреварата.
В рамките на състезанието участниците ще демонстрират знания и практически умения за действия при бедствия и аварии, както и за оказване на първа долекарска помощ. Надпреварата е определяна като една от значимите инициативи за подготовка на подрастващите за реакция в кризисни ситуации. В нея се включват ученици от V до VII клас, преминали през общинските и областните кръгове, за да достигнат до националния финал. Целта е, освен теоретична подготовка, да се изградят реални умения за безопасно поведение и адекватна реакция при критични ситуации.
Официалното закриване и церемонията по награждаването на победителите са планирани след 12.00 часа в двора на Регионалния исторически музей – Плевен.