В Плевен се проведе второто издание на съвместната инициатива „Лов и риболов“, организирана от Община Плевен и Сдружение „Ловно-рибарско дружество Плевен“, посветена на 27 юни – Деня на риболова. Основният фокус на проявата е насочен към извеждането на децата сред природата и запознаването им с полезни знания за грижата за животните и околната среда.
Събитието се състоя на територията на спортен комплекс „Витска елия“ край Плевен. В него участваха ученици и преподаватели от ОбУ „Христо Ботев“ – с. Мечка, ПГ по механоелектротехника – Плевен, ПГ по подемна, строителна и транспортна техника „Г. С. Раковски“ – Плевен, СУ „Иван Вазов“ – Плевен, както и ПГ по туризъм „Алеко Константинов“ – Плевен.
По време на инициативата представители на ЛРД – Плевен показаха техники за безопасно поставяне на стръв и демонстрираха методи за риболов на плувка с директен телескоп (без макара), определен като най-лесен и безопасен подход за начинаещи. Организаторите подчертават, че инициативата развива търпение и дисциплина, концентрация и фокус, както и пространствено ориентиране, фина моторика и координация, и същевременно предлага възможност за физическа активност на открито.
Всички участници получиха грамоти, а уловената риба беше върната обратно във водоема.
Проявата е включена в Календара за младежки дейности на Община Плевен за 2026 г., като целта ѝ е децата да изградят отношение към природата и да бъдат възпитавани в дух на опазване на околната среда още от ранна възраст.