Начало » Хартиени лодки с послания за мир и чиста природа отплаваха по Дунав край Белене в инициативата „Реката помни“

Хартиени лодки с послания за мир и чиста природа отплаваха по Дунав край Белене в инициативата „Реката помни“

От Плевен Инфо
0 Коментари

В река Дунав край Белене бяха пуснати хартиени лодки с послания за мир, надежда, чиста природа и общо бъдеще. Те тръгнаха по течението от брега при Дирекцията на Природен парк „Персина“.

С жеста Община Белене и местната общност се включиха в инициативата „Реката помни“, организирана от Асоциацията на дунавските общини (АДО) „Дунав“. Кампанията е посветена на Международния ден на река Дунав, както и на 15-ата годишнина от приемането на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион, съобщи Боряна Станчева от АДО „Дунав“.

По думите ѝ Дунав е „най-международната“ река в света, тъй като преминава през най-много държави, а освен географска даденост е и част от културната идентичност на народите по протежението си. Станчева обясни, че идеята е в рамките на един ден дунавските общини да бъдат свързани чрез обща символична „нишка“, която да се превърне в послание, носено от водите на реката. Участниците могат да споделят и снимки или видеа във Фейсбук, за да бъде инициативата видима и онлайн.

Организаторите изразиха надежда „Реката помни“ да се утвърди като традиция и да продължи и през следващите години. В пускането на малките биоразградими хартиени лодки се включиха деца и възрастни, представители на различни организации, както и местната власт.

Инициативата е сред събитията в четиридневната програма на Фестивала на река Дунав в Белене, която включва още концерти и кулинарен празник. Кметът на община Белене Милен Дулев изпрати чрез своята лодка послание „Здраве за всички хора по поречието на река Дунав“. Той посочи, че фестивалът се провежда вече повече от десетилетие и привлича хиляди посетители, които отправят общ призив реката да бъде опазвана.

Източник на информацията: БТА.

Може да прегледаш още

Остави коментар