Археологическите разкопки на Никополската крепост, последната столица на Второто българско царство, са възобновени за пета поредна година. Това е съобщено от Елвира Миланова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността и медиите“ в Регионалния исторически музей – Плевен. Изследванията на крепостта се провеждат по инициатива на община Никопол и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Тази година в разкопките участват експерти от Регионалния исторически музей в Плевен, сред които Венко Иванов, Владимир Найденов, Тинка Кръстева и Мартин Дяков. Към екипа се присъединяват и специалисти от Община Никопол, като Серхан Реджебов, както и доброволци. Очаква се също така включването на студенти и ученици.
Основният акцент на проучванията остава укрепителната система на крепостта. През последните години са открити кули и крепостни стени от три различни етапа на функциониране. Разкопките ще продължат до края на юли.
Исторически поглед към разкопките показва, че те са започнали между 1967 и 1990 година и са възобновени през 2021 г. През 2024 г. беше намерена и изследвана нова кула, шеста по ред, която е изградена наред с неизследвани досега стени. Новооткритият защитен пръстен предхожда крепостните стени от края на XIV и XVII век, което е изключително рядко и важен индикатор за значението на обекта.
По време на разкопките са открити внушително количество медни монети, бронзови апликации, бойни топки и различни битови предмети, добави Миланова. Паметен е фактът, че в края на миналата година Регионалният исторически музей в Плевен получи допълнително финансиране от Министерството на културата за тези археологически дейности, възлизащо на 54 914 лв.
Източник на информацията: БТА.