
В зала „Плевен“ на Областната администрация се проведе ключова междуинституционална среща, целяща координация на действията за контрол над разрастващата се популация на комари по поречието на река Дунав. На срещата бяха обсъдени проблеми, свързани с увеличаването на комарите и други вредни насекоми в българските и румънските общини по поречието на реката, като се подчерта необходимостта от общи усилия за справяне с този трансграничен въпрос.
„Това е въпрос от изключително обществено значение, който засяга не само здравето на гражданите, но и икономиката и качеството на живот в засегнатите райони. Затова е необходимо тясно сътрудничество между България и Румъния“, поясниха представители на Областна администрация Плевен.
Областният управител Николай Абрашев изрази удовлетворение от проведените дискусии и взетите решения. Той подчерта, че предстои работа по създаването на координирана програма за пръскане срещу комари по поречието на Дунав. Очаква се до края на годината или началото на следващата да бъде разработен съвместен план между двете държави.
Заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев обеща, че ще се положат всички усилия за партньорско и синхронизирано решаване на проблема. Според предварителни оценки, необходимият бюджет за ефективно третиране възлиза на между пет и шест милиона лева.
Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев заяви, че комарите не се спират нито от общински, нито от държавни граници и подчерта важността на международната координация в борбата с тях. С изменението на климата, рискът от тропически болести се увеличава, което прави контролът върху преносителите изключително важен.
На срещата присъстваха представители от България и Румъния, включително вицепрезидент на окръг Телеорман, и експерти от различни институции.
Източник на информацията: БТА.