В последните години хирургията бележи значителен напредък и през следващите пет до десет години тя ще екипира сериозни подобрения в лечението на пациентите, осигурявайки по-прецизни и ефективни методи за лечение и по-бързо възстановяване. Проф. д-р Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет в Плевен, сподели тези виждания след участието си в международния конгрес Society of Robotic Surgery 2025, проведен в Страсбург, Франция.
Според проф. д-р Димитров, високите технологии вече помагат на хирурзите да работят по-качествено и да намалят риска от усложнения в хирургическата практика. Той отбеляза, че България е сред държавите, които рано възприемат новите технологии, като роботизираната хирургия е въведена у нас още през 2008 г. Основната задача остава укрепването на здравната система, за да може да интегрира иновативните решения в полза на пациентите.
„Времето на традиционната, отворена хирургия вече отминава. Бъдещето е в роботизираните системи и в иновациите, които съчетават изкуствен интелект за оптимизиране на хирургическите процеси“, заяви проф. д-р Димитров. Той припомни, че по-малките разрези и по-ниските травматични ефекти, които филмовата индустрия отдавна е представила в научната фантастика, вече са реалност в съвременната медицина.
На въпрос за ролята на изкуствения интелект в медицината, проф. д-р Димитров увери, че тези системи ще могат да извършват операции с по-високо качество, отколкото човек, като ролята на хирурга ще бъде да управлява и контролира тези процеси.
Конгресът, в който проф. д-р Димитров участва, бе платформа за обсъждане на новаторски решения в минимално инвазивната и роботизирана хирургия. Българският екип, включващ акад. д-р Григор Горчев, доц. д-р Зорница Горчева и доц. д-р Мартин Караманлиев, представи два доклада, демонстриращи активната роля на страната ни в развитието на високотехнологичната хирургия. Участието бе подкрепено от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на България.
Източник: БТА.