
Европейските програми в България играят ключова роля в насърчаването на знания и умения, което подпомага устойчивата икономика и обществената отговорност, заяви Игнат Димитров, управител на Областния информационен център в Плевен. Това се случи по време на регионална конференция в рамките на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, изпълняван с подкрепа от Европейската комисия.
В периода 2021-2027 г. в Плевен са одобрени и изпълнявани 126 проекта на стойност над 216 милиона лева, съфинансирани от различни европейски фондове. От тази сума, над 198 милиона лева представляват безвъзмездна помощ, а малко над 19 милиона вече са изплатени, съобщи Димитров. По негови думи, в предходния програмен период 2007-2013 г. в областта са реализирани проекти на стойност 213 милиона лева.
Димитров подчерта, че програмите „Образование“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ акцентират върху придобиването на знания и развитие на умения. Проектите в областта включват разнообразни дейности като образователни екскурзии и културни събития, насочени към интеграция на уязвимите групи. Освен това, Центърът за компетентност „Леонардо да Винчи“ към Медицинския университет в Плевен ще бъде подкрепян с близо 14,5 милиона лева до 2029 г.
В допълнение, Програмата „Развитие на човешките ресурси“ е от съществено значение за заетите и безработните в региона, като до момента са сключени 80 договора за над 25 милиона лева. На 39 фирми в областта ще бъдат предоставени близо шест милиона лева за въвеждане на „зелени“ модели на организация на труда, което налага обучение на над 900 работници.
Освен това, програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ финансира иновативни проекти в Плевенска област, където се изпълняват 26 проекта с безвъзмездна финансова помощ на стойност над девет милиона лева.
Игнат Димитров подчерта важността на мрежата от областни информационни центрове в страната, които предоставят обективна информация за европейските политики и възможности за финансиране.
Източник на информация: БТА.