
В рамките на регионална конференция в Плевен, свързана с проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев подчерта, че жителите на плевенския регион са истински пример за силата на гражданското общество в България, съпоставима с тази в останалата част на Европейския съюз. Проектът се реализира със съдействието на Европейската комисия с цел засилване на обмена на знания и взаимно разбирателство между народите на Балканите и Европейския съюз.
Кирил Вълчев отбеляза, че Плевен участва в множество национални и европейски дискусии благодарение на Националния пресклуб, открит там преди 12 години. През годините клубът допринесе за развитието на връзките между местната общност и останалите европейски страни чрез организиране на различни инициативи.
Вълчев подчерта също значението на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, чиято цел е да представя обмена на опит и знания както между България и Балканите, така и с останалата част на Европа. Той определи протестите в Плевен, предизвикани от трагедията в местността Хумата, като ярък показател, че българското гражданско общество е активно и действащо в съответствие с европейските стандарти. Тези протести призовават за належащи мерки по безопасност на пътищата и по-строги наказания за нарушителите.
Според Вълчев, въпреки все още високия брой жертви по пътищата, България постига напредък благодарение на инвестициите в инфраструктурата, финансирани от ЕС. Той подчерта, че строителството на магистрали е бавно, а автопаркът в страната остава стар, което също допринася за броя на инцидентите. Вълчев сподели пример за усилията на БТА в обновяване на автопарка чрез използването на електроавтомобили от своите репортери.
По думите на Вълчев, протестите на гражданското общество и съблюдаването на законите трябва неотклонно да продължат да са фокус, за да се постигне по-добра безопасност и ред.
Източник на информацията: БТА.