На 6 януари, Йордановден, община Плевен отбелязва значителен брой именици. Най-популярните имена сред празнуващите са Йордан и Йорданка, като 615 мъже носят името Йордан и 547 жени носят името Йорданка. Следващи по разпространение са имената Божидар/Божидара с 424 души, Боян/Бояна със 357, Богдан/Богдана – 149 души, Данчо/Данка – 107, Бистра – 98, Богомил/Богомила – 95 и Йонко/Йонка с общо 92. Имената Бончо/Бонка се срещат при 75 жители на Плевен, следвани от Божан и Божана с общо 46, а едва 20 души носят името Динко. Пет дами носят името Дана, а трима мъже са кръстени Божил.
Православната църква чества Богоявление на тази дата, което отбелязва кръщаването на Исус Христос от Йоан Кръстител. Според библейския разказ, в този момент небето се отворило, Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб и се разнесъл глас от небето: „Този е Моят възлюбен син, в когото е Моето благоволение“. Богоявление традиционно се свързва с ритуала по освещаване на домовете със светена вода, което символизира пречистване и защита от злото.
В народните традиции денят е известен с още няколко названия – Водици или Водокръщи, и е свързан с вярвания за здраве и благополучие чрез миене или къпане в река. Йордановден също бележи края на „мръсните дни“, когато венчавките са били забранени. Традиционно трапезата на този ден е постна и включва ястия, подобни на тези от Бъдни вечер – питка с късмети, сарми, боб, тиквеник, кисело зеле, ошав, червено вино и орехи, по които се гадае каква ще бъде годината.
Честит празник на всички именици!