Импровизиращите фолклорни музиканти Христина Белева и Петър Миланов ще се представят за първи път в Плевен като дуо. Концертът им е насрочен за 23 юни в кафе „Бордо“, където към тях ще се присъедини и младата гъдуларка Антония Гъркова – възпитаничка на Националното училище по изкуствата (НУИ) „Панайот Пипков“. Водещ на вечерта ще бъде програмният директор на Jazz FM Светослав Николов.
По думите на Николов двамата музиканти, които са солисти на Оркестъра за народна музика на Българското национално радио с диригент Димитър Христов, ще представят програма от авторски произведения и собствени аранжименти на мелодии от българския фолклор.
Белева и Миланов създават дуото си през 2006 г., след като се срещат като инструменталисти в Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. През годините издават два албума – „На фокус“ (2011) и „Нека ти разкажа“ (2014). След пауза проектът е подновен, като музикантите подготвят записите за трети албум и провеждат национално турне, което вече е минало през Пловдив, София, Велико Търново, Габрово, Шумен и Варна. В репертоара им присъстват авторски композиции, в които традиционният фолклорен език се преплита с влияния от джаза и световната музика.
Двамата изпълнители са обединени от търсенето на ново звучене в комбинацията между гъдулка и китара, както и от стремежа към споделяне с публиката. В стила им музикалната дълбочина се среща с непосредствеността на живото общуване, а изпълненията им се раждат както от традицията, така и от енергията на конкретния момент и пространството, в което свирят. Новите посоки, към които се насочват, те определят като интересен и пъстър път.
Специален гост в концерта ще бъде плевенчанката Антония Гъркова, която наскоро е завършила с отличие първата си година като студентка в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на Христина Белева. Интересът ѝ към музиката се проявява още на седемгодишна възраст, а освен към изпълнението тя има интерес и към композирането. Мечтата ѝ е да стане диригент и да изгради собствена школа за млади музиканти.
Събитието е четвъртото от специалната поредица за слушане на музика с разбиране, организирана от Jazz FM и кафе „Бордо“. В рамките на инициативата досега са представени Борис Петков и Цветомир Радев от „Jazz FM за младите“, китаристът Ангел Демирев и 13-годишният пианист от Добрич Павел Найденов.
Източник на информацията: БТА.