Киноклуб „Плевенфилм“ основава фестивала „Артивизия“ за авангардно кино.

Общество


Киноклубът „Плевенфилм“ въвежда и провежда успешния кинофестивал „Артивизия“ като свое най-голямо постижение. Първото издание на фестивала се провежда през октомври 1998 г., съобщава Никодим Даневски, който е бил телевизионен оператор и секретар на клуба в периода 1985 – 1995 година. Даневски сподели това по време на своето участие в Националния пресклуб на БТА в Плевен, когато беше представен новият брой на списание ЛИК, посветен на кинофестивала „Синелибри“.

„Артивизия“ е бил насочен към представяне на авангардното и експериментално кино, съчетавайки в изданията си разнородни жанрове като документални, игрални и анимационни филми, както и телевизионни предавания, спомня си Даневски. Най-значимите му издания са първите три, в които над 150 филма са участвали, а журито е ръководено от кинорежисьора проф. Иван Терзиев. На следващите издания са привличани отличени участници от предишни години.

Даневски разказва как операторското майсторство го въвлича в клуба и как младите членове по-късно стават основата на „Артивизия“. Липсата на финансиране днес обаче блокира провеждането на подобни фестивали, което е жалко, защото те биха привлекли интересите на по-младите поколения към киното.

Историята на киноклуб „Плевенфилм“ започва в края на 50-те години на миналия век. Основаването му се осъществява на 25 октомври 1957 г., а през януари следващата година настъпва и официалната регистрация. Началото е поставено от група, включваща изявени личности като Маргарит Паяков, Иван Кръстев и други, под председателството на Иван Кръстев.

През годините клубът успява да заснеме впечатляващ брой филми, популяризирайки активността на града. Постепенно, с разширяващия се състав, „Плевенфилм“ създава и първите си поръчкови филми, първият от които е „Тези, за които не се говори“. През 1961 г. клубът получава името „Плевенфилм“ и отразява събитието с присъствието на Юрий Гагарин в града.

Клубът продължава своето съществуване с ясна насоченост към културни и социални теми, като получава разнообразни отличия и заслужва признание както в България, така и в международен план. Най-голямото признание към усилията им е участието в пет републикански фестивала през 1974 г., на които 26 от техните филми печелят златни медали.

Източник: БТА.