Коалиция предлага кризисен щаб за безводието в Плевен, решения необходимы.

Общество


Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ предлага сформиране на кризисен щаб за справяне с безводието в Плевен, който да заседава редовно до разрешаване на проблема. Това обяви народният представител Богдан Богданов на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Плевен. Според него, създаването на щаб ще подобри координацията между институциите и информираността на гражданите. Той подчерта значимостта на дневната координация и информация за водните ресурси и отправи апел към областния управител, кмета и председателя на Общинския съвет да бъде свикан щаб следващия понеделник.

Предложението е формално отправено в писмо от общинския съветник Наталия Цанева до съответните институции. В него се призовава за участие на представители на местните власти и ръководители на виК, Басейнова дирекция „Дунавски район“, Държавен резерв и други институции. Основната задача на щаба ще бъде разработването на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за справяне с водната криза, сподели Цанева.

Богданов очерта и конкретни действия за преодоляване на безводието, фокусирайки се върху критични места като университетската болница „Д-р Георги Странски“. Организирана е кампания за доставяне на питейна вода за болницата, като първите доставки се очакват скоро. За осигуряване на вода за битови нужди, депутатът поиска помощ от министъра на отбраната и президента, за осигуряване на водоноски, които вече са на място.

Сред предложените мерки е предоговаряне на условията за водоснабдяване по магистралния водопровод „Черни Осъм“ за Ловеч и Плевен. Коалицията вече е отправила искане за това до министъра на регионалното развитие. Средносрочните решения включват инвестиция във ВиК инфраструктурата, където загубите достигат до 70-80%. Богданов акцентира върху нуждата от прецизиране на трасетата с най-големи загуби и осигуряване на необходимите инвестиции.

Дългосрочният план включва съставяне на инвестиционен проект за ремонт на ВиК мрежата и инсталиране на измервателни уреди за точен мониторинг на загубите. Основен приоритет е също и изграждането на язовир и хидровъзел „Черни Осъм“.

Източник: БТА.