В плевенското село Гиген, традицията на „Мечкарите“ продължава да живее, като всяка година на Ивановден по стар стил местните жители отбелязват обичая, който обикаля домовете с цел прогонване на злите сили и носене на здраве и берекет. Още в ранните часове на деня групите започват своето шествие, като стопаните на селото ги посрещат с отворени обятия, вярвайки, че посещението им ще донесе късмет и ще изчисти дома им от лоши сили.
Групите, или коловете, са съставени от четирима участници – две „булки“ и двама „старци“, всички облечени в традиционни народни носии от региона и маскирани с бели чулове с уникални рисунки. „Булките“ носят характерни за невестите украшения за главата. Ръководителят на отдел „Етнография“ в Регионалния исторически музей в Плевен, Милена Николаева, обяснява, че тези групи изпълняват специфичното „мечкарско хоро“, което е много ситна ръченица с такт 5/8 и удължен втори такт. Шум от звънци, прикрепени към краката на мъжете, допълнително усилва ефекта на прогонване на злите сили.
Милен Цветков, дългогодишен участник в „мечкарската“ група, споделя, че празникът е най-голямото богатство за Гиген и че чрез обичая се опитват да съхранят традицията, като същевременно пожелават здраве и берекет на жителите на селото. Той отбелязва, че за съжаление, населението на селото намалява, което прави тази традиция още по-ценна.
След обиколката на къщите, „мечкарите“ се събират на площада на селото, където започва състезание за най-добро изпълнение на ритуала. Жури оценява всяка група по автентичност, като Община Гулянци и спонсори осигуряват множество награди. Специални отличия получават и децата, които участват в групите.
Източник: БТА.