
Медицинският университет в Плевен развива проекти с икономическо и социално значение за региона, сподели доцент д-р Цветелина Валентинова, заместник-ректор на университета. Изказването ѝ бе направено по време на Регионалната конференция в Плевен, част от проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, реализиран от Българската телеграфна агенция с подкрепата на Европейската комисия.
Доцент Валентинова изтъкна три мащабни проекта, финансирани от Европейския съюз, които оказват значително въздействие върху университета и региона. Първият от тях, проектът за „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, стартира през 2018 г. с финансиране от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Водеща роля в него има МУ-Плевен, съвместно с партньорите си от МУ-Варна и Института по роботика към БАН.
ИБлизо 24 милиона лева са инвестирани в проекта, с почти 20 милиона от тях, осигурени от Европейския съюз. Центърът за компетентност „Леонардо да Винчи“, открит през април 2022 г., се нарежда сред най-ключовите проекти в България по европейската програма и бе номиниран за наградата REGIOSTARS на Европейската Комисия.
Очаква се през 2025 г. да започне втората фаза на проекта, с ново финансиране от 14.3 милиона лева, което ще бъде насочено към разширяване на научния и технологичен потенциал на Центъра, включително в области като роботиката и генетичното секвениране.
Вторият мащабен проект на университета, на стойност 12 милиона лева, има за цел да засили научния потенциал и публикационната активност и се реализира в три основни научни направления.
Още един значим проект, „Проект за единно здраве на Северозападния регион“, е в процес на кандидатстване за финансиране от над 52 милиона лева. Валентинова обяснява, че проектът може да реши регионални проблеми, свързани с образованието и здравеопазването, като насочи инвестиции към здравна инфраструктура и телемедицина.
Източникът на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).