Начало » Медицинският университет Плевен започва втора фаза на иновативен проект

Медицинският университет Плевен започва втора фаза на иновативен проект

От Плевен Инфо
0 Коментари


Медицинският университет в Плевен започна втората фаза на своя амбициозен проект за изграждане на Център за компетентност в персонализираната медицина, 3D и телемедицина, както и роботизирана и минимално инвазивна хирургия с името „Леонардо да Винчи“. Тази информация бе разпространена от Велина Дукова, представител на пресцентъра на университета.

Финансирането, което възлиза на 14 302 405.01 лв., е осигурено чрез Оперативна програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (2021 – 2027). Проектът ще бъде реализиран от Медицинския университет в Плевен в сътрудничество със Сдружението за изследвания и иновации в медицината „Леонардо да Винчи“, Медицински университет – Варна „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Института по роботика към БАН и Института за изследователска подкрепа.

Целта на втората фаза от проекта е да подобри и разшири научните и технологични възможности на Центъра, като се фокусира върху развитието на роботизирани системи, 3D технологии, генетично секвениране и телемедицински решения. Според Дукова, това ще предостави възможност на изследователи и медицински професионалисти да осъществяват висококачествени изследвания и да разработват иновативни методи за диагностика и лечение.

Очакванията от проекта са значими за развитието на медицинската наука и практика. Те включват увеличаване на капацитета за научни изследвания в областта на персонализираната медицина и минимално инвазивната хирургия; интеграция на съвременни технологии, като изкуствен интелект и роботизирани системи; повишаване квалификацията на медицинските специалисти чрез модерни обучителни програми; и засилване на международното сътрудничество.

Този нов етап ще затвърди репутацията на Медицинския университет в Плевен и неговите партньори като водещи в иновациите и високите технологии в медицината. Реализирането на инициативите ще доведе до усъвършенстване на медицинската наука и практика в България и Европейския съюз, подчертава Дукова.

Първата фаза от проекта за създаване на Центъра за компетентност приключи успешно през 2023 г. с подкрепа от Европейските структури и инвестиционни фондове в рамките на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Източник: БТА.

Може да прегледаш още