Министър Димитров призовава за спешни мерки по остарялата ВиК инфраструктура

Плевен Днес


Служебният министър на околната среда и водите, Петър Димитров, се обърна чрез бТВ към местните власти с призив да предприемат мигновени мерки за справяне със сериозно остарялата водоснабдителна инфраструктура. Самият той е лично засегнат от водния режим в Плевен, където живее семейството му и където се връща всяка седмица в петък. Дори му се е налагало да си събира дъждовна вода. В града има водоснабдяване четири часа сутрин и още толкова вечер. Министър Димитров напомни, че Плевен е на воден режим вече над 35 години.

Димитров подчерта, че големият проблем е в огромните загуби по водопреносната мрежа. Той отбеляза, че е необходимо основно да се вложат средства във водоснабдителна инфраструктура, която е силно амортизирана и изисква спешна подмяна. Според него, дори и да бъде намерено алтернативно водоснабдяване, загубите ще останат значителни.

Основно 12 язовира се използват за осигуряване на питейно-битово водоснабдяване в страната, като към момента са запълнени приблизително на 62%. Под 50% е запълването на язовирите „Асеновец“, „Тича“ и „Камчия“, които са на около 45%, а „Ясна Поляна“ – на 43 процента.

Петър Димитров отбеляза, че загубите на вода в Плевен надвишават 70%. Шумен разполага с изпълнен воден цикъл на стойност около 93 милиона лева, но загубите там също са 83%. В Сливен е изпълнен ВиК проект за 95 милиона лева, след който загубите леко намаляват, но остават на ниво от 83%. Министърът на околната среда посочи и че през последните пет години не са предприети действия за решаване на водната криза в Перник, където загубите достигат 82%.

Димитров подчерта, че при водата за напояване ефективността е дори по-ниска и че решаването на този проблем трябва да стане държавна политика. Той също така спомена, че сушавата тенденция е устойчива, като последните четири години бележат изключителна сухота.

Министърът призова местните власти да обърнат внимание на своите задължения по поддръжка на водоснабдителната инфраструктура. Той отбеляза, че много малко от проектите, подадени за финансиране по инвестиционната програма за общините, се отнасят до ВиК инфраструктура. Тази година за Плевен са предвидени 50 милиона лева, а за тригодишния срок на програмата – 150 милиона лева. Министърът подчерта, че общините трябва да преосмислят тези проекти и да акцентират върху изграждането на ВиК инфраструктура. Според него, от Плевен няма подадени нито един такъв проект.

Той също така спомена, че в сряда ще има среща на кмета на Плевен с регионалния министър във връзка с нуждата от преоценка на проектите по програмата. Министър Димитров добави, че няма нужда от подмяна на цялата система, а е важно да се ремонтират частите с най-голямо водозагуби.

Информацията в статията е предоставена от dnes.bg.