На 14 юли 2025 г., за 31-а поредна година, Плевен стана отправна точка на Националния поход „По стъпките на Апостола“. Участниците в тазгодишното издание, събрани пред паметника на Васил Левски в центъра на града, изразиха признателност към делото на героя със символично полагане на цветя. Подготовката за похода традиционно включва този ритуал преди началото на различните маршрути през Балкана, като финалът е на 18 юли в родния град на Левски – Карлово, където участниците ще бъдат посрещнати и ще се включат в честванията по повод рождението на Апостола на Свободата.
Основателят на похода, преподавателят Васил Копчев, вдъхнови участниците с призив: „Левски, Дяконе, Апостоле!“, докато гайдарят Стефан Стефанов даде музикалния старт на събитието. Според д-р Галина Цветкова, председател на Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, тази година участие вземат най-голям брой хора – 266 участници от 22 населени места, организирани в 8 лъча, като 80 от тях са ученици. Участието не се ограничава до България – присъстват и български семейства от САЩ и Англия, както и представители от Сърбия и Австралия.
Ръководителите на лъчовете – Свилен Стойчев, Димитър Петров, Йонка Хаджиева, Александра Недкова с Дамян Чолпанов, д-р Галина Цветкова, Елена Георгиева, Бисерка Цветанова и Ивайло Евстатиев – получиха шалчета в памет на дългогодишния си колега Емил Недков от д-р Цветкова. „Докато съществува България, ще сме длъжници на Левски“, заяви Васил Копчев, подчертавайки важността на приемствеността и смелостта да се признават нещата с истинските им имена.
Заместник-кметът Лидия Петкова също пожела успех на участниците: „Планината винаги е била закрилница на нашите герои. Пожелавам ви успех и хубава време в дните на планинските преходи“.
Сред присъстващите на тържественото събитие бе и председателят на Туристическо дружество „Кайлъшка долина“, доц. д-р Венци Росманов, заедно с много близки на участниците. Включени са участници от всякакви възрасти, включително най-малкият – Явор, който ще навърши три години на 18 юли, и 79-годишният инженер Васил Чардаклиев от Карлово, правнук на сестрата на Гина Кунчева.
Националният поход се реализира благодарение на съорганизаторите от Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, с логистична подкрепа от Община Плевен и Туристическото дружество „Кайлъшка долина“.