На Международното изложение АГРА 2025, което се провежда от 18 до 22 февруари в рамките на Международния панаир в Пловдив, Институтът по лозарство и винарство – гр. Плевен, беше отличен с награда за иновации. Десертният сорт „Найден“, разработен от института, спечели признанието в категорията „Сортови семена и посадъчен материал“. Директорът на института, доц. д-р инж. Емил Цветанов, съобщи новината с голямо задоволство.
„С голямо удоволствие и гордост искаме да съобщим, че Институт по лозарство и винарство – Плевен, е победител в конкурса за иновации на международното изложение АГРА 2025 с десертния сорт „Найден“ в раздел „Сортови семена и посадъчен материал“! Благодарим на компетентното жури за признанието и високата оценка!“, заяви доц. д-р Цветанов.
Сортът „Найден“ е продукт на вътревидова хибридизация, резултат от кръстосването на сортовете „Дунав“ и „Русалка 3“. Разработката е осъществена в Опитното поле на Института по лозарство и винарство от Мирослав Иванов, Илиян Симеонов и Анатоли Илиев. Сортът е утвърден от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) през 2019 г. и патентован през 2023 г. В момента той е разпространен в Експерименталната база на ИЛВ – Плевен и в сортоизпитателен участък в Ново село, област Пловдив, както и като единични лози в лични стопанства. Сортът е средно зреещ червен десертен сорт, като за района на Плевен гроздето узрява в началото на септември.
АГРА 2025 е под егидата на Министерството на земеделието и храните и съорганизирано от Асоциацията на производителите и вносителите на агротехника и технологии в България и Селскостопанската академия. Това е 33-то издание на специализираното селскостопанско изложение, което събира участници, демонстриращи нови технологии и техника, инвентар, подобрени сортове и продукти. Научни институти от състава на Селскостопанската академия също представят нови разработки.
Институтът по лозарство и винарство в Плевен е основан през 1902 г. от Министерство на търговията и земеделието като Държавна опитна станция по лозарство и винарство, в отговор на филоксерната криза и масовото унищожаване на лозята в България. През миналата година ИЛВ произведе над 42 тона вино, включително 18 тона бяло и 21.5 тона червено вино, както и около 2 тона вино по научната програма на института.