В Плевен се проведе извънредно заседание на Областната епизоотична комисия с цел определяне на превантивни мерки срещу разпространението на шарка по овцете и козите. Това бе необходимо поради усложнената епизоотична обстановка в Южна България, където болестта вече е засегнала някои райони, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация.
Засега в област Плевен няма регистрирани случаи на заболяването при дребните преживни животни. По време на заседанието бе подчертано, че основният начин на разпространение на болестта е чрез директен контакт между заразени животни и чрез незаконно придвижване на животни.
Комисията реши да стартира информационна кампания, насочена към кметовете и животновъдите, за да ги информира за симптомите на заболяването и мерките за биосигурност. Контролът върху движението на животни ще бъде засилен, а мерките за биосигурност в обектите за отглеждане на дребни преживни животни ще бъдат увеличени. Ще се провеждат проверки за нерегламентирана търговия с тези животни и ще се засили контролът върху превозните средства, за да се предотврати нелегален внос на животни и животински продукти.
Важно е всяка община да определи място за загробване на животни в случай на смърт поради заболяване, в съответствие с изискванията на закона.
На заседанието присъстваха областният управител Николай Абрашев, директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Галина Тошева, както и кметове и заместник-кметове от областта и представители на различни институции.
От областната управа напомниха, че преди седмица в казанлъшкото село Шейново бяха умъртвени над 1000 овце заради наличие на огнище на шарка. Подобни огнища са регистрирани и в област Пловдив.
Източник: БТА.