Община Плевен организира поредна кампания за събиране на опасни битови отпадъци чрез мобилен събирателен пункт. Инициативата ще се проведе на 24 юни 2026 г. (сряда), от 09.00 до 15.00 часа на паркинга на ул. „Дойран“ (до сградата на НАП-Плевен).
По време на кампанията гражданите ще могат да предадат безвъзмездно опасни отпадъци, генерирани в бита, сред които: лекарства с изтекъл срок на годност; отпадъци от спирачни и антифризни течности, абсорбенти и филтърни материали; живачни термометри, живак и живакосъдържащи уреди и материали; пестициди и други препарати за борба с вредители, киселини, основи и фотографски химични вещества, както и перилни и почистващи препарати, съдържащи опасни вещества, и дезинфектанти; негодни батерии и акумулатори; бои, политури и лакове, разредители за боя, терпентин, лепила и мастила; както и замърсени опаковки от горепосочените продукти.
От общинската администрация напомнят, че „Неправилното съхранение на опасните отпадъци, изброени по-горе, тяхното нерегламентираното изхвърляне или опитите за самоволно обезвреждане могат да доведат до сериозна вреда на околната среда и човешкото здраве.“
Уточнява се още, че „Няма да се приемат опасни отпадъци, образувани от аптеки, училищни и други лаборатории, земеделски кооперации и фирми.“
„Кампанията се организира съгласно сключен с Община Левски договор за междуобщинско сътрудничество“, посочват от Община Плевен.