В навечерието на 147 години от Освобождението на Плевен в Панорама „Плевенска епопея 1877“ беше открита изложбата „Блокада и последен бой за Плевен – 10 декември 1877 г.“, организирана от Регионалния военноисторически музей – Плевен. В хода на Руско-турската война Плевен се превръща в ключова точка в сблъсъка на две империи, където се определя изходът от конфликта. Петмесечните бойни действия, трите щурма и крайната победа осигуряват Освобождението на България.
Изложбата включва 12 художествени произведения от музейните колекции, изложени във фоайето на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“. Те изобразяват герои, батални сцени и паметници, които запазват паметта на участниците в драматичните сражения за града. Автори на произведенията са утвърдени художници като Христо Бояджиев, Дионисий Дончев, Михаил Ананиев и Сашо Рачев.
Експозицията включва 18 табла, акцентиращи върху „блокадата на Плевен“. Сред представените артефакти са оригинален мундир на главнокомандващия руската армия Велик княз ген. Николай Николаевич, копие на турски мундир, оръжие, снимки, румънски ордени, Георгиевски кръстове и лични вещи на Рифат паша.
На посетителите са показани и фотокопия на части от оригиналното платно на битката при Плевен, създадено от френския художник Пол Филипото. В изложбата присъства и оригинално писмо на подпоручик Николай Константинович Шилдбах, загинал в Телиш. Плевенското освобождение бележи повратен момент във войната, поставяйки начало на края на Руско-турската война.
Изложбата ще бъде достъпна за посетители до 21 февруари 2025 г.