Начало » ПГПЧЕ „Димитър Димов“ – Плевен откри STEM център за 363 599,98 лв. по НПВУ на патронния си празник

ПГПЧЕ „Димитър Димов“ – Плевен откри STEM център за 363 599,98 лв. по НПВУ на патронния си празник

От Плевен Инфо
0 Коментари

В Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Димитър Димов“ в Плевен бе открит STEM център в деня на патронния празник на училището.

Тържествата започнаха с ритуално изнасяне на училищното знаме, след което бе представен празничният блок „Между думите и световете“. Прочетени бяха поздравителни адреси от областния управител Иван Петков и от кмета на община Плевен Валентин Христов. Ученици от гимназията изнесоха кратка концертна програма, а училищното ръководство отличи Ния Танева от 11. клас – лауреат от Националната олимпиада по немски език, както и баскетболния отбор, представил България на Световното ученическо първенство по баскетбол в Сърбия.

Лентата на новия STEM център прерязаха директорът на училището Светослава Илиева, бившият директор Юрий Тодоров и председателят на обществения съвет Божидар Манчев.

Центърът е реализиран по процедурата „Училищна STEM среда“ към Националния план за възстановяване и устойчивост, с финансиране от Европейския съюз. Инвестицията е на стойност 363 599,98 лева.

Директорът Светослава Илиева посочи, че новата STEM среда ще разшири възможностите за творческа работа на учениците. Пространството е организирано в три зони – за дебати, за обучение по математика и информатика и за дизайн и 3D прототипиране, като към него функционират и шест високотехнологично свързани класни стаи.

Старши учителят по биология и химия Людмила Бояджиева допълни, че оборудването позволява мултидисциплинарна работа по различни учебни предмети. В STEM центъра са инсталирани лаптопи, OPS плейъри със свързани към тях скенери, VR очила, мултифункционални принтери, 3D принтер и техника за заснемане на видео. Сред идеите е и създаване на училищно местно радио, което според Бояджиева би допринесло за по-добра връзка между ученици и учители. Тя уточни, че концепцията на центъра е науките да се срещат „в пресечна точка“, като вече се подготвя и двуезичен бинарен урок по биология.

Сред гостите на събитието бяха началникът на отдел „Образование и младежки дейности“ в Община Плевен Ирена Александрова, старши експертът по организация на средното образование Калинка Кирилова, както и директори на училища от Плевен.

Източник на информацията: БТА.

Може да прегледаш още

Остави коментар