Плевен, Казахстан и НАИМ-БАН с награда „Златна монета Култура“

Общество


На тържествена церемония в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен, община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ – БАН) бяха удостоени с престижната награда „Златна монета Култура“. Събитието се организира от Съвета на европейската научна и културна общност и Клуба на българския културен и научен елит.

Председателят на Съвета, Росица Златанова, изтъкна, че наградените институции имат значителен принос в популяризирането на международния културен обмен и българската култура. Тя добави, че носители на „Златна монета Култура“ са някои от най-престижните български институции, като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната библиотека, както и редица посолства в страната.

Посолството на Република Казахстан бе наградено за приноса си в международния културен обмен. Наградата бе връчена от директора на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“, Данаил Цолов, на представителя на казахстанското посолство Мейрам Айтжанов. Айтжанов изрази благодарност и подчерта значението на двустранното сътрудничество в сферата на образованието и културата между Казахстан и България.

Националният археологически институт с музей при БАН получи отличието за своята работа по популяризирането на българската история и култура извън страната. Вицепрезидентът на института, доц. д-р Емил Нанков, прие наградата, като изрази радостта си от участието в благородната кауза на популяризиране на археологическото и културно-историческото наследство на Плевен и региона.

Община Плевен също бе отличена със „Златна монета Култура“ за своето древно културно-историческо наследство и активна съвременна културна дейност. Наградата бе връчена на заместник-кмета Елина Димитрова от най-младите членове на Съвета, Атанас Стоянов и Мила Митева. Димитрова изрази задоволството си от признанието и подчерта значението на културните институции и дейци в Плевен.

Церемонията бе открита с изпълнение от Общинския хор „Гена Димитрова“, а специален подарък за публиката бе концертът на Представителния фолклорен ансамбъл „Пазарджик“.

Спомняме, че миналата година същата награда бе присъдена на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен, а Община Левски също беше отличена за своето културно-историческо наследство.

Източник на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).

Вашият коментар