
Плевен чества своя празник днес, като началото беше отбелязано с тържествена сесия на Общинския съвет, съобщава местната управа. На тази сесия, със званието „Почетен гражданин на Плевен“, бе отличена доц. д-р Емилияна Конова. Тя е клиничен имунолог, преподавател в Медицинския университет в Плевен и управлява Медицинския център – Клиничен институт за репродуктивна медицина „Св. Елисавета“ в града. Заседанието се състоя в Актовата зала на местната администрация.
Празничните събития продължиха с церемониален ритуал на площад „Възраждане“. За доброто настроение на гражданите през деня се погрижиха Общинският духов оркестър и танцова школа „Зорая“. Бяха организирани също приключенска игра по ориентиране и танцово салса шоу за деца и възрастни. Вечерната програма включваше концерти на група „Молец“ и на Невена Цонева с Баш бенд, които представляваха кулминацията на празника.
Със заповед на кмета д-р Валентин Христов, 15 май беше обявен за неучебен ден в училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие в общината. Това обхваща също и временното прекъсване на услугата платено паркиране в „Синя зона“.
Програмата на честванията в Плевен продължава през следващите дни с второто издание на кулинарния фестивал „Вкусни плевенски гозби“. Празничните дни ще приключат с Нощта на музеите и галериите на 17 май, когато участие ще вземат Арт център Плевен, Арт център „Къща на художниците“, галериите „Дарение Светлин Русев“ и „Илия Бешков“, Регионалният исторически музей и Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“.
Празникът на Плевен се отбелязва с решение 287 на Общинския съвет от 15 март 2001 г., възраждащо традицията на Пролетния плевенски панаир, който се провежда през третата седмица на май, според данните на отдел „Справочна“ на БТА.
Историята на празника на Плевен през годините е свързана с провеждания през същия период от края на 20-те години на 20-и век голям пролетен панаир. Този мащабен и икономически важен панаир заема площ от 30 декара и предлага широка гама от стоки като едър добитък, селскостопански инвентар и занаятчийски произведения. Стойността на продажбите надхвърля 15 милиона лева, а броят на посетителите достига до 45 000 души. Сред търговците има представители от Гърция, Турция, Египет, Испания и други страни.
Източник на информацията: БТА.